Історія

Село Кодаки розташоване за 15 км від районного-центру,поблизу автострада Київ-Одеса,за 45 км від обласного центру.

Засноване в X ст.князем Київської Русі Із”яславом,який вирішив для укріплення південних окраїн рідної землі переселити чорних клобуків. Один із їх керівників Торк Журбан мав чудового скакуна, якого називав Кунаком,тобто другом.Поселення Журба на місцеві жителі так і прозвали-Кунаки.Згодом поселення перетворилось у могутню фортецю. На початку ХІІІст.,під час монголо-татарської навали,жителі мужньо захищали фортецю:полегло більше трьохсот монгольських воїнів з тисячі.Тоді керівник монголо-татар вигукнув у гніві:”Хіба це Кунаки??Це Кодаки ! /злі люди/.

901 рік створення села Кодаки ( в минулому Кунаки, Койдаки, Кодачекъ)

Цікава довідка про село Кодаки його мешканців, фінансовий стан тодішнього Фонду  Громади  2373 карбованця,  який раніше називався “Мірським Капіталом”,   з якого видавались ссуди і позики ! Також вказано про запаси хліба в магазинах (складах), саме такі магазини гарантували запас харчів і хліба на випадок неврожаю.

_copy

За 32 роки від дати цієї саме ці магазини будуть пограбовані “кровавими перевертнями” –  більшовиками, що і спричинить на Україні великий голод.

Ось ще одна історична виписка про село:

Л. І. Похилевич. «Сказання про населені місцевості Київської губернії». Київ 1864 р.

1762 року в селі побудована Свято-Покровська дерев’янна церква на місці де зараз розташоване старе кладовище. Перший священник був Федір Сулима. Кажуть що церква побудована була ще козаками.

stara_tserkvaСвято-Покровська дерев'янна церква

 

 

 

 

 

1905 виступ селян який очолили брати Самійло і Левко Проценки, Іван та Мефодій Диптани. Повстання було підняте із за того що селяни систематично не оримували платні за роботу на полях цукрових буряків графині Браницької.

1912 рік ознаменувався рішучим виступом робітників. По всій київській губернії відбулося 113 страйків, в Кодаках в тому числі.

1937 рік військами НКВС за сфабрикованою справаю придушено Українську Патріотичну Оргнаізацію засновану на Васильківщені, і очолювану кодачанином Гринько Іваном Юхимовичем.

1959 рік комуністи під приводом боротьби з культовими спорудами розібрали Свято-Покровську церкву. З дерева якому майже триста років побудували школу в Петрівському.

1965 році початок реконструкції села Кодаки (архитектори В.Я. Крючков, М. М. Мельников, Б. А. Прицкер, Л. Л. Семенюк и др.)

1971 Наказ Ради Міністрів СРСР про присудження ПРЕМІЇ ДЕРЖАВНОГО РІВНЯ, ЯКА ПРИСУДЖЕНА ЗА РОЗРОБКУ ТА БУДІВНИЦТВО ЕКСПЕРЕМЕНТАЛЬНО-ПОКАЗОВОГО СЕЛА КОДАКИ.

85

1985-1986 На тереторії сучасних Кодак в ході археологічних розкопок були знайдені рештки поселень “Черняхівської культури” на III — IV ст.

1989 році побудовано меморіальний комплекс загиблим у ВВВ.

litak    obelisk

1990 році встановлено Хрест пам’яті жертвам голодомору 1932-33 рр.

Наша сільська церква. Перебудована в 1998 році зі старого пром. магазину.

22.07.2007_22-08-01_0018x_1977dd8c

Село Кодаки складається з трьох основних зон: житлових кварталів,парку і господарського двору.

IMG_0036IMG_0027

 

 

 

 

В центрі будинок культури на 600 глядачів,сільська бібліотека з книжковим фондом близько 16000 примірників, школа,де навчається 130 учнів, двоповерховий торгівельний центр,адмінбудинок,кафе, два 12-ти квартирних будинки.

В селі збудовано дитячий садок,лікарню,будинок для одиноких людей похилого віку та інвалідів,вузол зв”язку,філія Ощадбанку, міжшкільний навчально-виробничий комбінат з професійного навчання молоді

kombinatlikarnya